KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Ideově-programová konference
Zpět

Ideově-programová konference

Přidáno 20. 3. 2018
Ilustrační foto
V sobotu 17. března 2018 proběhla v prostředí krásného děčínského zámku naše ideově-programová konference. Cílem celého setkání bylo uvědomit si, kdo jsme a kam jdeme.
Svou návštěvou nás poctila europoslankyně Michaela Šojdrová, která se pravidelně účastní akcí naší strany v Ústeckém kraji, a Ondřej Benešík, místopředseda KDU-ČSL a poslanec. Oba seznámili účastníky s problematikou, se kterou se v politice setkávají. Taky nastínili problémy, které je třeba řešit. Politika není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Prosadit dobré a potřebné věci není vždy snadné.

Debata byla bohatá. Bratr Jakub Mráček vystoupil se svou přednáškou na téma nerostného bohatství v našem kraji. Probrali jsme historii těžby uhlí v podkrušnohoří, ale také aktuální problémy s tím spjaté. Každá mince má své strany. Účastníci se ale shodli na důležitě zachování těžebních limitů, které zavedla vláda Petra Pitharta. Další zajímavou přednáškou Ing. Jakuba Mráčka, který je učitel chemie na teplickém gymnáziu, byla problematika lithia na Cínovci. Po předložení všech informací je jasné, že to není tak jednoduché, jak se může zdát. Nelze jednoduše říci, že nám v zemi leží 3 biliony korun. Lithium je totiž obsažené v zinnwalditu. Získávání lithia ze zinnwalditu však dosud nebylo uvedeno do průmyslového využití, byť vědci na VŠCHT již vědí, jak lithium z tohoto minerálu získat. K tomu je ale potřeba velké množství kyseliny, což také nese svá rizika.

Dále byli naši členové seznámeni od s. Špringlové se záměrem těžit písek na Litoměřicku. Těžba by ale znamenala obrovskou ekologickou zátěž a devastaci místní přírody. Ke všem tématům se vedla diskuze.

Členové naší krupské buňky nás seznámili s tím, jak pracují. Dělají tam akce, na které přijde i tisícovka lidí. Celý plán pořádání akce a její propagace představil bratr Jan Růžička. Od krupských jsme se i dozvěděli o snaze zapsat Krupku a celou zdejší hornickou oblast na seznam UNESCO. V příštím roce bude jasno.

Témat bylo mnoho a bohužel jsme všechny ani nezvládli stihnout. Domluvili jsme se, že uspořádáme další akci, kde bychom se mohli dotknout i dalších témat a rozebrat je dopodrobna. Chtěli bychom řešit problémy kraje z pozice komunálních politiků. Již nyní mají naši komunální politici nemalé úspěchy a je za nimi vidět jasná stopa.

Ideově-programové konference se pořádají v celé republice jako reflexe výsledků ve sněmovních volbách. Náš kraj, společně s tím libereckým, byl prvním organizátorem takovéto akce v tomto roce. Věříme ve zdárný úspěch celého cyklu konferencí. Všem organizátorům i účastníkům patří velký dík!