KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Lidé prchající před válkou u nás najdou útočiště
Zpět

Lidé prchající před válkou u nás najdou útočiště

Přidáno 16. 3. 2022
Ilustrační foto
Humanitární dávka, volný vstup na trh práce, ale i solidární příspěvek pro ty, kdo zdarma ubytují uprchlíky. To jsou hlavní opatření na pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, o kterých jednali poslanci na dnešní mimořádné schůzi. Sněmovna koaliční návrhy schválila, nyní tedy postupují do Senátu a pokud i tam získají podporu, bude chybět už jen podpis prezidenta republiky.
Příspěvek pro solidární domácnosti navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Má být určen všem fyzickým osobám, které ve svých zařízeních ubytují uprchlíky z Ukrajiny. Domácnostem má alespoň částečně kompenzovat náklady. „Jedná se o společenské ocenění lidí, kteří dobrovolně a bezplatně poskytli své nemovitosti pro ubytování cizinců prchajících před válečným konfliktem,“ řekl ministr Jurečka. Výši příspěvku, minimální počet dnů, po které je ubytování poskytnuto, a období, po které bude příspěvek poskytován, upraví vláda svým nařízením.

Takzvaná humanitární dávka je podle návrhu MPSV určena pro ukrajinské státní příslušníky v nouzi. Jde o finanční pomoc ve výši 5 tisíc korun, kterou příchozí dostanou automaticky už za měsíc, ve kterém jim bylo uděleno speciální vízum. V případě, že budou i v dalším období ve finanční nouzi, pak po vyplnění jednoduché žádosti mohou získat dávku až po dobu dalších pěti měsíců. „Je naší morální a lidskou povinností postarat se o manželky a děti Ukrajinců, kteří musí bojovat za svou zemi. Všem ukrajinským uprchlíkům u nás doporučuji, aby si zřídili účet v bance. Rádi bychom jim posílali peníze bezhotovostně,“ řekl ministr Jurečka s tím, že MPSV vyjednává s bankami přívětivé podmínky pro zřízení účtů.

Volný vstup na trh práce je klíčový pro ty, kdo získali v souvislosti s konfliktem na Ukrajině speciální vízum a dočasnou ochranu. Získají totiž stejná práva pro účely zaměstnanosti, jaké mají cizinci s trvalým pobytem v ČR. Nemusí tedy žádat o příslušné povolení. „Cílem je, aby všichni příchozí, kteří jsou schopni pracovat, brzy našli zaměstnání. Důležitá je v tomto směru také spolupráce se zaměstnavateli. Aktuální nabídka zaměstnání v ČR je v tuto chvíli pestrá a čítá stovky tisíc volných míst,“ vysvětlil ministr Jurečka. Lidem z Ukrajiny se speciálním vízem bude navíc umožněno například umístit potomky do dětských skupin nebo využít přístup k sociálním službám.