Nejmladší lidovecký lídr koalice SPOLU, nový předseda Mladých lidovců, právník a kurátor farního sboru Českobratrské církve evangelické Radovan Gaudyn promluvil nejen o předsedání Mladým lidovcům a o svých plánech s touto organizací, ale také o tom, zda je v politice důležité náboženské vyznání. Společenské vnímání KDU-ČSL jakožto katolické politické strany je podle něj již dávno pasé.
Jste nejmladším lidoveckým lídrem. Jak se to stalo?
Nebyla to snadná cesta, ale myslím, že je to součástí procesu, během kterého se strana probouzí. Zejména v Ústeckém kraji dáváme příležitost mladým lidem. Víme, že se KDU-ČSL musí obrodit a nabídnout něco, co jiné strany nenabízí. Jsem velmi potěšen, když slyším od ostatních politických stran, že nám závidí mladé členy.
Nově jste také předsedou Mladých lidovců. Jaké to je?
Je to nesmírně náročné. Jsme velmi živou organizací, která neustále pracuje a neodpouští nečinnost. Chceme naplňovat naše akční a strategické plány, což je ohromné množství práce. Zároveň mě to ovšem nesmírně baví. Mám v předsednictvu skvělý tým šikovných lidí, za které jsem velmi rád. Říkám si, že my jsme ti, kteří by měli ukázat, jak může fungovat strana lidová a jak chceme, aby fungovala politika.
Přinesete do Mladých lidovců nějaké zásadní změny, např. ohledně jejich fungování či cílů?
My jsme si dali celkem tři priority. Zaprvé je to vzdělávání. Mladí lidovci mají dát příležitost každému mladému člověku bez ohledu na to, zda se zajímá o politiku či ne. Musíme mu dát takové vzdělání, které může využít jak v politice, tak v byznysu či neziskovém sektoru, aby věděl, že členství v naší organizaci mu něco dá. Dále se chceme soustředit na propagaci. Je nesmírně důležité, aby bylo vidět, co děláme, a abychom ukázali, že i mladí lidé mají v politice hlas a že má smysl se angažovat. Třetí prioritou je profesionalizace. My jsme skupinou mladých lidí, kteří ve volném čase organizují besedy a přednášky. K dnešnímu dni máme 437 členů. Vše je to na bázi dobrovolnosti, a přesto fungujeme jako profesionální organizace. A touto cestou profesionalizace musíme postupovat i nadále.
Děláte v Mladých lidovcích nějaké ekumenické bohoslužby za účelem propojení různé víry jednotlivých členů?
To je velký nedostatek KDU-ČSL. V Německu CDU i Junge Union při sjezdech pořádají ekumenické bohoslužby. To zatím u nás neumíme nebo neděláme. Je to každopádně obrovská výzva pro lidovou stranu začít dělat ty akce více ekumenicky a ukazovat, že jsou pro nás důležité křesťanské hodnoty, které ve finále nemusí mít s vyznáváním křesťanství nic společného, podobně jako např. oslava Vánoc.
Můžeme tedy hovořit o sekularizaci KDU-ČSL?
Určitě. Myslím, že se sekularizujeme čím dál víc. Je tam více ateistů, což mě hrozně baví, i když já sám jsem evangelík. Když už o někom náhodou zjistím, že je ateista, tak mě o to více zajímá, jak se do KDU-ČSL dostal. Ta odpověď bývá jasná – zodpovědné tržní hospodářství a křesťanská demokracie. To není pouze pro křesťany a může to nabídnout každému něco.
Rozhovor si můžete poslechnout také jako podcast v našem pořadu Lidovci On Air. A to například přes aplikaci Spotify, Apple podcasts nebo Google podcasts.