Lidovecký poslanec Josef Janeček navštívil Most a Chanov...
Vzdělání je jediné záchranné lano k cestě ze sociálního dna. Došli k tomu poslanci z podvýboru pro sociálně ohrožené skupiny obyvatel, kteří ve čtvrtek navštívili převážně romské sídliště Chanov v Mostě.
Malí Romové mají podle nich bez kvalifikace v životě jen pramalou šanci uspět. „Musíme jim poskytnout vzdělání, aby měly šanci získat práci a dostat se do kultivovanějšího prostředí,“ uvedl předseda podvýboru Josef Janeček (KDU-ČSL).
Jedním z možných řešení je podle Janečka americký model. Rodiny z černošských ghett, které neposílají své děti do školy, přicházejí o dávky. „Pokud rodina nezajistí docházku svého potomka do školy, je tvrdě sankcionována,“ řekl.
Podobný systém začal platit i v české společnosti. Školy s vyšším podílem barevných dětí tvrdí, že nyní mají školáci ze sociálně slabých rodin mnohem méně neomluvených hodin. Zároveň však připouštějí, že rodiče často omlouvají dětem záškoláctví. Školáci totiž nepotřebují razítko od lékaře, stačí jim omluvenka od rodičů. Ti často absence svých dětí kryjí, aby nepřišli o sociální dávky.
Při debatě v chanovském kulturním středisku Janeček jasně pojmenoval problémy, za které si komunita může sama. „Musíte pro zlepšení svého života také něco udělat.
Dohlédněte na to, abyste udrželi na sídlišti pořádek. Dohodněte se s městem na splátkových kalendářích. Dáte tak najevo dobrou vůli alespoň snížit dluhy na nájemném a město vám pak může pomoci,“ řekl Romům Janeček.
Skupina poslanců navštívila i školu v sídlišti. Ta patří k tomu nejlepšímu, co mohlo zdejší děti potkat. Už 26 let jim dává alespoň základní vzdělání. Protože je škola v sídlišti, podařilo se učitelům zajistit docházku. „Když některé dítě chybí, naše sociální pracovnice si pro něj dojde domů,“ vysvětlil úspěch ředitel školy Miloslav Bajer. Žáky ráno budí rozhlasem, protože jejich nezaměstnaní rodiče většinou ještě vyspávají.
Rostislav Kadlec, krajský tajemník