Krupka/ Lidé bydlící pod hradem v Husitské ulici v Krupce budou moci spát v klidu. Město nechalo zrekonstruovat a zpevnit hradby na svahu nad ulicí. V loňském roce se část kamení uvolnila, svah začal ujíždět a hrozilo nebezpečí úrazu.
Krupka/ Lidé bydlící pod hradem v Husitské ulici v Krupce budou moci spát v klidu. Město nechalo zrekonstruovat a zpevnit hradby na svahu nad ulicí. V loňském roce se část kamení uvolnila, svah začal ujíždět a hrozilo nebezpečí úrazu.
Práce probíhaly letos na hradě po celé léto. Spojeny byly s archeologickým průzkumem. Informace poskytl tajemník místní radnice František Růžička: "Pokračujeme ve výstavbě nové opěrné zdi v délce 17 metrů podél gotického hradu z počátku 14. století. Tato zeď bude přes 4 metry vysoká a zajistí statickou stabilitu této stavby," říká.
Dodává také, že ani archeologové nevyšli letos na prázdno. Podařilo se objevit unikátní věci pro další badatelskou činnost.
"Archeologické nálezy, které byly objeveny v základech zdi datují výstavbu hradu shodně s dochovanými zápisy na období kolem roku 1300," podotýká Růžička.
Hrad byl založen nejspíše Janem Lucemburským a to někdy kolem roku 1320, neboť král měl zájem na opevnění hraničního pásu proti Sasku. Tento majetek, spolu s městečkem Krupkou, cínovými doly a Trmicemi, daroval král Jan Lucemburský listinou danou 10. 12. 1330 v Innsbrucku míšeňskému šlechtici Těmovi (Thimoteus) z Koldic.
"Celá akce rekonstrukce opěrných zdí jihovýchodního svahu hradu Krupka bude dokončena do konce roku 2009," uvádí tajemník krupské radnice.
Na tuto akci přispěl Státní fond životního prostředí z programu životního prostředí částkou 309 tisíc korun.
Strukturální fondy EU částkou 5 247 000 Kč. Celkové náklady stavby budou 6 630 000 Kč, přičemž podíl z rozpočtu města Krupka bude 1 074 000 korun.
Na krupském hradu při archeologickém průzkumu, spojeném s opravou opěrné zdi nad Husitskou ulicí, byla objevena v létě unikátní kamenná zeď, která je z vrcholné fáze středověku.
Jde o původní zdivo domu a nebo hradby, což bude dalším předmětem zkoumání.
Základy budovy se objevily pod cestou ze 16. nebo 17. století. Nalezená hradba kamenů datuje nejstarší dobu existence hradu. Může to být součást hradu, ale také samostatná budova. Odborně se nalezené části říká lomený základ a podle nalezené keramiky, která u toho byla, lze uvažovat, že vše pochází ze 13. století. "Zmapovali jsme celý úsek hradeb nad Husitskou ulicí. Tento objev je jedním z výsledků naší práce," konstatoval Kamil Novák.
Cílem archeologického průzkumu na hradě je, aby stavební firma, která zde pracuje na opravě zdiva, nepoškodila při své práci nějakou archeologickou situaci. Což se mohlo stát třeba v tomto případě. Archeologové si spolupráci pochvalují. Stejně tak jim jde na ruku vedení města, jehož majetkem hrad je.
"Působíme na stavbě jako archeologicky technický dohled. Zapisuje se nalezená keramika a studují se jednotlivé odkryté vrstvy," podotkl Novák. Výzkum poté bude sloužit k zadokumentování hradu. "Statický stav hradeb byl vážný," připouští tajemník krupské radnice František Růžička. Proto byla nutná oprava. Ta právě probíhá a rozhodně ještě nekončí.
Rostislav Kadlec,krajský tajemník