KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2010 Spor o „Vyhlášku o hlášení obyvatel starších 15 let“ se přiostřuje
Zpět

Spor o „Vyhlášku o hlášení obyvatel starších 15 let“ se přiostřuje

Přidáno 30. 4. 2010
Ilustrační foto
Komentář Ing. Františka Růžičky k povinnosti hlášení obyvatel......
Ministerstvo vnitra se v těchto dnech rozhoduje pozastavit Obecně závaznou vyhlášku č.3/2009 „Hlášení obyvatel starších 15-ti let, zdržujících se na území města Krupka déle než 30 dnů a mají trvalý pobyt na teritoriích jiných měst “.
V pátek 22. ledna se pracovníci odboru dozoru a kontroly veřejné zprávy, pokoušeli přesvědčit představitele vedení města, aby tuto vyhlášku zastupitelstvo Krupky samo zrušilo.
Město Krupka trápí mnoho let problém, který ministerstvo a Parlament České republiky evidentně netrápí, protože naše žádosti nebyly nikdy vyslyšeny. Poslanci asi netuší, že v České republice je možná až kolem 800 tisíc obyvatel, kteří se pohybují neznámo kde. Jsou trvale hlášeni tam, kde se mnoho let nezdržují, anebo mají trvalé bydliště na místních úřadech, kam je přeevidovali majitelé nemovitosti, pakliže u nich již fyzicky nebydlí a tím jsou v podstatě nezvěstní.
Této neschopnosti státu, zjistit jejich pohyb, zneužívají, páchají drobnou trestnou činnost a přestupky většinou proti veřejnému pořádku. Pokuty neplatí, protože jsou si vědomi faktu, že jim pokutu nebude nikdo schopen doručit.
Po městě občas slyšíte, že za situaci v horním sídlišti může radnice, ale současný zákon o evidenci obyvatel nedává úředníkovi žádnou možnost toto řešit. Naši zastupitelé se proto rozhodli, jít do střetu s Ministerstvem vnitra a doufají, že touto vyhláškou rozpoutáme konečně diskusi ke změně zákona o evidenci obyvatel.
Nejedná se o první střet tohoto typu s Ministerstvem vnitra. V létě roku 2008 se nám podařilo, uspět u Ústavního soudu s naším názorem, že město Krupka může zakázat konzumaci alkoholu na veřejných místech všude tam, kde se jedná o narušování veřejného pořádku. Protialkoholní vyhlášku, tohoto typu, schválili naši zastupitelé již v roce 2004, jako první v republice. Ministerstvu vnitra tehdy vadilo, že některá ustanovení vyhlášky upravují problematiku, kterou už řeší jiné zákony. Podle nálezu Ústavního soudu sice pití alkoholu upravují zákony, ty však sledují především ochranu lidského zdraví. Naopak obce zákazem chtějí chránit veřejný pořádek, a proto smí ve vyhláškách pití alkoholu regulovat. Díky tomuto našemu vítězství již i ostatní města přijala podobné vyhlášky o regulaci pití alkoholu tam, kde je to v rozporu s veřejným pořádkem a dobrými mravy.
Nyní doufám, že se nám podobným způsobem podaří přispět ke změně nefunkčního zákona o evidenci obyvatel a tím do ruky dostaneme konečně zákon, který nám umožní chránit naše občany proti živelnému kočování některých obyvatel.

Ing. František Růžička
Lídr KDU – ČSL Ústeckého kraje

Rostislav Kadlec, krajský tajemník